עו"ד תאונות עבודה

עורך דין לתאונות עבודה- עו"ד ליאור וימן

תביעות נזיקין בגין תאונות עבודה: כל מה שחשוב שתדעו

מהי תאונת עבודה? למי צריך לדווח? מתי ואת מי ניתן לתבוע? והאם הגשת תביעת פיצוי בגין הנזק הגופני שנגרם לכם עלולה "להכעיס" את המעסיק? כל התשובות.

עובדים רבים שנפגעים במהלך עבודתם נמנעים מהגשת תביעת נזיקין שתפצה אותם על הנזק שנגרם להם כתוצאה מאותה תאונת עבודה. אם מכיוון שאינם מודעים לזכויות שמגיעות להם על פי חוק, ואם מכיוון שהם חוששים שהגשת תביעה כזו תפגע או "תכעיס" את המעסיק וכתוצאה מכך יפגע מקום העבודה שלהם ו/או "שמם המקצועי הטוב". לצורך הגשת תביעה שכזו מומלץ לפנות אל עורך דין מומחה לתאונות עבודה.

בפועל חששות אלו מיותרים, שכן מי שאחראי לפצות את נפגעי תאונות העבודה על פי חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב, תשנ"ה-1995), הוא לא רק המעסיק אלא גם המוסד לביטוח לאומי. במקרים שבהם קיימת עילה נזיקית גם כנגד המעסיק עצמו (תאונת עבודה שנגרמה כתוצאה מרשלנות של המעסיק למשל), זכאי העובד לתבוע פיצוי גם מהמעסיק.

 מה נחשב כתאונת עבודה לצורך תביעת נזיקין?

תאונה שקרתה לעובד בזמן העבודה (פועל בניין שנפל מפיגום, או עובד מאפייה שנכווה מהתנור למשל); בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה (כדוגמת עובד שהחליק ונפצע בעת שהיה בדרכו הרגילה לעבודה ואפילו – עובד שנפצע במהלך אימון/משחק של ליגת מקומות עבודה), ושבגינה נגרם לו נזק. במילים אחרות: כל עוד הפגיעה קשורה לעבודה – הרי שהיא נכללת תחת ההגדרה של "תאונת עבודה" ועל כן, זכאי העובד להגיש בגינה תביעת נזיקין.

*** בנוסף לזכות להגיש תביעת נזיקין בגין פגיעה שנגרמה כתוצאה מתאונת עבודה, מכיר החוק (במסגרת תקנות המוסד לביטוח לאומי) גם במקרים של מחלות מקצוע – מחלה שבה לקה העובד עקב עבודתו (למשל מחלה שנגרמה לעובד בגלל חשיפה לחומרים כימיים במקום העבודה). תביעות נזיקין בגין מחלות מקצוע הן תביעות מורכבות מאוד ולכן נפרט עליהן בנפרד, בכל מקרה הגשת תביעה ללא סמכות מקצועית לצדכם, בדמות עורך דין נפגעי עבודה, תהיה שגיאה חמורה.

***  גם כאשר מדובר בתאונת דרכים שאירעה בזמן העבודה (נהג משאית למשל), בדרך למקום העבודה, או בדרך חזרה ממנה ניתן לתבוע ולממש את הזכויות.

השלבים העיקריים בתביעות נזיקין בגין תאונות עבודה

הטיפול בתביעות תאונת עבודה מורכב מכמה שלבים, שלכל אחד מהם יש חשיבות רבה גם לטווח המיידי וגם (לעיתים בעיקר) לטווח הרחוק:

תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה

השלב הראשון והמהותי ביותר, שמהווה למעשה את הבסיס לכל המשך התהליך, הוא הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי, ע"י עורך דין לתאונת עבודה, בסמוך (ככל האפשר) לקרות התאונה, לצורך הכרה בתאונה כתאונת עבודה. קבלת ההכרה הזו "מתייגת" למעשה את האירוע כתאונת עבודה ובלעדיה לא ניתן יהיה להמשיך את התהליך במסגרת של "פיצוי נפגעי עבודה".

תביעה לקבלת 'דמי פגיעה'

דמי הפגיעה הם למעשה סוג של "פיצוי מיידי" על התקופה שלאחר הפגיעה, שבמהלכה הפסיד העובד שנפגע ימי עבודה מכיוון שנזקק לטיפול רפואי ולא יכל לעבוד. במקרה כזה ימי ההיעדרות לא ייחשבו לעובד כ"ימי מחלה" והביטוח הלאומי הוא זה שישלם לו את השכר עבור ימי העבודה שהפסיד (התשלום יינתן ממחרת יום הפגיעה ובעד 91 ימים לכל היותר).

תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה

לאחר שהביטוח הלאומי הכיר בתאונה כתאונת עבודה והעניק לנפגע דמי פגיעה על ימי העבודה שהפסיד כתוצאה ממנה, ובמידה שאותה פגיעה גרמה לו לנכות פיזית או נפשית, זמנית או צמיתה, זכאי הנפגע להגיש לביטוח הלאומי תביעה לקביעת דרגת הנכות ולקבלת קצבת נכות מעבודה.

בדומה לתביעות נכות אחרות שמוגשות כנגד המוסד לביטוח הלאומי, גם כאן גובה הפיצוי/הקצבה מחושבים בהתאם לאחוזי הנכות ולגובה השכר הרבעוני.

  • עד 10 אחוזי נכות – לא ניתן פיצוי.
  • בין 20-10 אחוזי נכות – יינתן מענק חד פעמי.
  • מעל 20 אחוזי נכות – מזכה בקבלת קצבה חודשית.

בעניין זה יש כמה דברים שחשוב לדעת:

ההגדרה של נכות מעבודה אינה מתייחסת רק לנכות ממשית/פיזית (כגון אצבע שניזוקה קשות), אלא לכל מגבלה תפקודית שנגרמה כתוצאה מאותה תאונת עבודה וגורמת לכאבים או פוגעת בתפקוד היומיומי (קריעת רצועה בברך למשל).

הכרה בנכות מעבודה וקבלת קצבת נכות אינה מונעת את חזרתו של העובד למעגל העבודה, והחזרה לעבודה לא תפגע בדרגת הנכות לאחר שנקבעה.

את תביעת הנכות ניתן להגיש גם במקרים שבהם מדובר בנכות זמנית ולא רק במקרים של נכות קבועה.

נפגע שנקבעה לו דרגת נכות זמנית שכתוצאה ממנה הוא אינו מסוגל לעבוד, זכאי להגיש תביעה לקבלת קצבת "נכה נזקק" ולקבל קצבת נכות בשיעור של 100% לתקופה של עד ארבעה חודשים.

את התביעות להכרה בתאונה כתאונת עבודה ולקביעת דרגת נכות, יש להגיש לביטוח הלאומי בתוך 12 חודשים מיום התאונה. הגשת התביעה במועד מאוחר יותר עלולה לפגוע בזכותו של הנפגע לקבלת הקצבה, כולה או חלקה.

תביעה להכרה בהחמרת מצב

במקרים שבהם חלה עם הזמן החמרה במצבו של הנפגע, ניתן להגיש לביטוח הלאומי תביעה להכרה בהחמרת המצב ולקביעה מחודשת של דרגת הנכות בהתאם למצב החדש.

התנהלות משפטית נכונה במקרה של תאונת עבודה

כדי שתוכלו למצות את מלוא הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק, חשוב להתנהל נכון לכל אורך הדרך ולהקפיד לתעד את כל מה שקשור לתאונת העבודה ולפגיעה שנגרמה כתוצאה ממנה: תיעוד התאונה, טיפולים רפואיים, פרטי עדים, דיווח מפורט של הכאב והמגבלות (גם אם על פניו אתם לא חושבים שמדובר במשהו חמור), וכדומה.

 עורך דין לתאונת עבודה

תאונת עבודה- עורך דין כחלק בלתי נפרד מתהליך התביעה

מכיוון שהתביעה במקרה של תאונת עבודה מוגשת כנגד המוסד לביטוח לאומי (שהוא כידוע גוף ממשלתי ובירוקרטי סבוך ומסורבל) – ישנה חשיבות רבה להתנהלות משפטית נכונה מרגע קרות התאונה ולכל אורך הדרך, ומומלץ מאוד לנהל את התביעה בליווי עורך דין המתמחה בתביעות נזיקין שיש לו גם היכרות פנימית עם דרכי הפעילות של המוסד לביטוח לאומי.

באילו מקרים ניתן לפנות אל עו"ד תאונות עבודה? אם וכאשר חוויתם פגיעה, מחלה או תאונה במקום עבודתכם, בדרך אליה או בחזרה ממנה, יש באפשרותכם להגיש תביעה. על מנת לוודא כי ברשותכם נמצאים מלוא המסמכים, כי התיק יתנהל על הצד הטוב ביותר וניתן יהיה למקסם אותו לטובתכם, יש לפנות אל עורך דין נזיקין ליאור וימן. עו"ד זה עוסק בתחום נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה ורשלנות רפואית. כמו כן, עו"ד זה יסייע בתחום ליקויי בנייה ואחריות מקצועית. בנוסף, עורך דין וימן הינו יו"ר ועדת נכים, תגמולים ושיקום בלשכת עוה"ד במחוז חיפה וכן חבר בוועדת הנזיקין, ביטוח וביטוח לאומי.

עורך דין לענייני תאונת עבודה – לפעול מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח

כאשר אנו מדברים על תאונות עבודה, הכוונה היא לכל סוג פגיעה שהוא, מחלה או תאונה, אשר נגרמו לנו בשטח ובזמן יום העבודה או בזיקה אליו. כמו כן, חשוב להדגיש כי תאונת עבודה תוגדר כך גם במקרים בהם הייתם בדרך אל העבודה או ביציאה ממנה.

במקרים אלו, ניתן להגיש תביעת פיצויים כנגד מספר גופים עיקריים: הביטוח הלאומי, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה. אכן, קיימת האפשרות לבצע הליך זה באופן עצמאי. עם זאת, לאור העובדה שאין אתם בקיאים בחוקים השונים במסגרת דיני הנזיקין, חשוב ביותר לפנות אל עו"ד תאונות עבודה – ולהסתייע בשירותיו המקצועיים.

שיתוף פעולה עם עורך דין בתחום תאונות העבודה יוביל לתוצאה הרצויה. לאורכו יסייע לכם עורך הדין בעת איתור המסמכים הרלוונטיים, מילוי הטפסים החשובים והגשתם לכתובת הנכונה. בהמשך, הוא ילווה אתכם מול הערכאות השונות וינהל את התביעה על הצד הטוב ביותר. הכול, כדי לשרת את האינטרס שלכם ולהוציא את המיטב מהמצב הנתון.

עו"ד תאונות עבודה בחיפה

ההתמודדות עם תאונת עבודה וההשלכות שלה היא איננה פשוטה. כדי להגיש את התביעה לגורמים הרלוונטיים, כמו גם לנהל את ההליך המשפטי על הצד הטוב ביותר, ניתן ליצור קשר עם עורך דין נזיקין ליאור וימן. עו"ד זה הינו בעל תואר ראשון במשפטים כמו גם חבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 2008.

שיתוף פעולה מקצועי עם עורך דין לתאונות עבודה יוביל לתוצאה הרצויה ויקדם את התהליך על הצד הטוב ביותר – תוך קידום האינטרס האישי שלכם. מעוניינים לברר מה נכלל תחת ההגדרה של 'תאונת עבודה'?

ברצונכם לבנות תיק ולהגיש תביעה לגורמים הרלוונטיים? לשם כך, ניתן ליצור קשר עם עורך דין נזיקין ליאור וימן. עו"ד זה מעניק לקהל לקוחותיו שירות מקצועי מהמעלה הראשונה. שירותים אלו עוסקים בתחומים הבאים: נזקי גוף ורכוש, תאונות דרכים, תאונות עבודה ורשלנות רפואית. בנוסף, עורך דין וימן הינו יו"ר ועדת נכים, תגמולים ושיקום בלשכת עוה"ד במחוז חיפה וכן חבר בוועדת הנזיקין, ביטוח וביטוח לאומי.

עורך דין לתאונות עבודה: אילו סוגי פגיעות בעבודה קיימים?

אחד הביטויים המוכרים ביותר הינו: "האדם מתכנן תכניות ואלוהים צוחק". לעיתים קרובות מדי, מתרחשים אירועים בלתי צפויים, כאשר תאונות עבודה הן חלק בלתי נפרד מכך. חוויתם פגיעה במקום העבודה? מעוניינים לפנות אל עורך דין לתאונות עבודה? בבואכם ליצור קשר עם גורם מקצוע, רצוי להבין ראשית מהי משמעותה של פגיעה בעבודה.

פגיעה זו יכולה לזכות את הנפגע בסכום חד פעמי או בקצבאות, ומוגדרת, בין היתר כאחד מהמצבים הבאים: תאונת עבודה או מחלת מקצוע. תאונת עבודה משמעותה תאונה אשר התרחשה במהלך שעות העבודה או כתוצאה ממנה – כאשר קיום התאונה בזמן הנסיעה אליה או היציאה ממנה תיכלל גם כן תחת קטגוריה זו ככל שלא היתה סטיה מהדרך. במחלת מקצוע הכוונה היא למחלה העומדת בתקנות, ונגרמה בין היתר, מחשיפה לחומרים שונים בסביבת עבודה מסוימת.

חשוב לציין כי תחת ההגדרה של פגיעה בעבודה, ישנה קטגוריה נוספת והיא: מיקרוטראומה. מדובר בסוג פגיעה הנגרם עקב ביצוע פעולות חוזרות וממושכות אותן מבצעים בעקביות במסגרת העבודה השוטפת. כך או כך, כדי להבין מהי סוג הפגיעה שלכם, לאסוף את הראיות, לבנות את תיק התביעה ולהגיש אותו לגורמים הרלוונטיים – יש ליצור קשר עם עורך דין נזיקין ליאור וימן.

עורך דין לתאונות עבודה – לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי

בין אם מדובר בתאונת עבודה, מחלת מקצוע או שמא מדובר במיקרוטראומה – ישנן דרכים שונות להגדיר פגיעה בעבודה. כדי להתנהל כראוי ולקבל ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי, כל שעליכם לעשות הוא לפנות אל עורך דין נזיקין ליאור וימן. עו"ד וימן בעל תואר ראשון במשפטים והתקבל כחבר לשכת עורכי הדין בישראל בשנת 2008.

עורך דין תאונות עבודה בחיפה יסייע לכם שלב אחר שלב כראוי, לצורך מימוש זכויותיכם. עברתם תאונה במקום העבודה או בדרך אליה? מעוניינים לדעת האם כל תאונה בדרך אל העבודה מוגדרת כתאונת עבודה? ברצונכם להגיש תביעה נגד חברות הביטוח? לשם כך, אתם מוזמנים לפנות אל עורך דין נזיקין ליאור וימן. עו"ד וימן הינו בעל תואר ראשון במשפטים וחבר בלשכת עורכי הדין בישראל החל מ-2008. שירותיו העיקריים של עורך דין וימן נוגעים לתחום נזקי גוף ורכוש, תאונות דרכים, תאונות עבודה ורשלנות רפואית. עו"ד זה מספק לקהל לקוחותיו שירות מקצועי ואמין לצד יחס אישי ואדיב.

עורך דין תאונות עבודה בחיפה: נגד מי ניתן להגיש תביעה?

ההגדרה של תאונת עבודה הינה פגיעה בעובד במקום עבודתו, בדרכו אליה או בדרך חזרה ממנה. בין אם אתם עובדים כשכירים ובין אם אתם עובדים כעצמאיים, רצוי לדעת מהן הזכויות שלכם, כמו גם מה כולל חוק הביטוח הלאומי בנוגע לזכויות אלו ולגובה הפיצויים. במקרים בהם אתם מרגישים חסרי אונים מול הררי המידע והחוקים, רצוי לפנות אל עורך דין תאונות עבודה בחיפה ובצפון.

בבואכם לפנות אל עורך דין בתחום תאונות העבודה, חשב להבין אלו גורמים ניתן לתבוע פיצויים:

במקרים רבים, עובדים שחוו תאונת עבודה יוכלו לפנות אל הביטוח הלאומי ולהגיש תביעה. מהם תנאי הזכאות לדמי פגיעה? באיזה סכום מדובר כאשר אנו מדברים על דמי פגיעה והאם ישנו מועד מוגדר לצורך הגשת התביעה? והאם ניתן לערער על החלטת הביטוח הלאומי? בזכות שיתוף פעולה עם עורך דין מקצועי, תקבלו את כל התשובות על השאלות.

עומדת בפניכם אפשרות נוספת, והיא תביעה נגד המעסיק. האם השתמשתם בציוד מגן בלוי? האם ההנחיות של המעסיק היו בניגוד לנהלים? במקרים אלו ואחרים, עורך הדין יסייע לכם בעת הגשת כתב התביעה.

כיצד לבחור את עורך הדין לתאונת עבודה?

יש להבין כי דיני תאונת עבודה מהווים עולם בפני עצמו, המצריך בקיאות גבוהה והיכרות מעמיקה עם שורה ארוכה של חוקים, תקנות, הסכמים, פוליסות, פסיקות, תקדימים, הליכים והתנהלות של גופים. על כן, כאשר בוחרים עורך דין בענייני עבודה בחיפה או בכל עיר אחרת, יש לעשות זאת באופן מושכל ולהגיע אל איש מקצוע רציני מאוד. שימו לב שההתנהלות של עורכי דין המתמחים בדיני עבודה בחיפה יכולה להשפיע באופן משמעותי, הן על התוצאות – כלומר הזכויות והכספים המגיעים לכם, והן על הדרך.

בראש ובראשונה, כאשר אתם פונים לקבל ייעוץ לתאונת עבודה, יש לוודא כי עולם הנזיקין בכלל ותחום תאונות העבודה בפרט, הם באמת מומחיותו ולחם חוקו של איש המקצוע. אין זה מומלץ לפנות אל עורכי דין אקלקטיים, העוסקים בשורה ארוכה של נושאים, ומשמשים בתור עורך דין לתביעת תאונות עבודה בתור עיסוק משני, צדדי או נוסף. עו ד תאונות עבודה שזוהי באמת מומחיותו עשוי לעשות הבדל גדול, למשל לתת מענה להתלבטות השכיחה: תאונת עבודה או תאונת דרכים – מה עדיף? וגם להביא לייעול וזירוז ההליכים, להקטין את הסיכון לביצוע טעויות בתחילת הדרך שישפיעו רבות על ההמשך, לדון במידת הצורך מול חברת הביטוח המבטחת את המעסיק ולהביא לסגירה יותר מהירה מחוץ לכותלי בית המשפט, לייצג אתכם נאמנה מול הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, ועוד.

אם כן, הדבר הראשון שצריך לעשות כאשר מחפשים עורכי דין לתאונות עבודה הוא לבדוק את מומחיותם, כפי שזו משתקפת באתר האינטרנט שלהם, בקורות חייהם המקצועיים, בהצלחות מוכחות שהביאו ללקוחותיהם, וכן בתפקידים ציבוריים ואחרים שהם ממלאים. מעבר לכך, תמיד כדאי לבחור עורכי דין תאונות עבודה בעלי וותק משמעותי, המכירים היטב את הפרוצדורות והנפשות הפועלות, אינם נבהלים מפקידים בביטוח הלאומי או נציגים של חברות ביטוח אחרות, ושאי אפשר לסובב אותם על האצבע.

מלבד זאת, כאשר מחפשים עורך דין מומלץ לתאונות עבודה כדאי להתרשם מהגישה וטיב השירות. בתחום זה ישנה חשיבות עליונה לאנושיות, ליכולתו של עורך הדין להקשיב לכם, להבהיר את המצב בגובה העיניים, ולהיות בזמינות גבוהה לשאלות. מה שבוודאי לא תרצו, הוא להיות "עוד לקוח" של משרד עורך דין לענייני עבודה בחיפה, אלא תרצו להיות מטופלים באופן אישי וקרוב. בנוסף, אם אתם שוקלים לפנות אל משרד גדול, חשוב לוודא כי  עו ד תאונות עבודה בצפון עם וותק וניסיון שמדבר אתכם במשרד, הוא גם זה שילווה את התיק מתחילתו ועד סופו, בניגוד למתמחה העושה את צעדיו הראשונים.

בכל מקרה, נצלו את הפגישה הראשונה כדי להתרשם מרמת המקצועית של עורך הדין, מהאווירה השוררת במשרד, מהיותו של עורך הדין קשוב, אנושי ונוסך ביטחון, וכמובן בררו גם לגבי העלויות.

עורך דין תאונות עבודה בחיפה – לקבל מידע על הליך התביעה

לאחר מעורבותכם בתאונת עבודה, תוכלו להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי. במקרים אחרים, ניתן יהיה אף להגיש תביעה נגד המעסיק. מתי תוכלו להגיש תביעות אלו? וכיצד? כדי לקבל מידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם עורך דין נזיקין ליאור וימן. לפרטים נוספים וקבלת סיוע מקצועי פנו אל משרדנו בטלפון 04-8289090.

יצירת קשר

דילוג לתוכן