ייצוג משפטי עבור נזקי גוף בתאונת דרכים

נזיקין תאונות דרכים

על פי חוק הפלת"ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים), זכאי כל אדם שנפגע בתאונת דרכים לפיצויים בגין נזקי גוף, וזאת מחברת הביטוח של הנהג בעל פוליסת החובה. ואולם, במקרים רבים הנפגעים אינם מודעים ואינם ממצים את כלל זכויותיהם, ולכך מצטרפים הקשיים שמערימות חברות הביטוח. לכן חשוב מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין נזקי גוף תאונת דרכים אשר ייעץ, ילווה ויספק ייצוג משפטי ככל הנדרש.

כמה מילים על הזכויות לאחר תאונת דרכים

כאמור, חוק הפלת"ד קובע כי נפגעי תאונות דרכים זכאים לפיצויים מפוליסת ביטוח החובה של הרכב. החברה חייבת לספק את הפיצוי ללא קשר למי שהיה אשם בתאונה. חשוב להבין שהפיצויים מגיעים לא רק לבעל הרכב אלא לכל אחד מהנהגים, מהנוסעים או אף להולכי רגל שנפגעו בתאונה בגופם. לא פעם מדובר בפיצויים גבוהים המכסים בין היתר הוצאות רפואיות, כאב וסבל, אובדן ימי עבודה, פגיעה בכושר ההשתכרות ועוד.

הבעיה היא שחלק מהנפגעים אינם יודעים שהם נחשבים לנפגעי תאונת דרכים (למשל אדם שנפגע בעת שעלה או ירד מרכב), או סבורים שלא מגיעים להם פיצויים (למשל נהג שהיה אחראי לתאונה). לכך מצטרפים אנשים רבים שהגישו בתום לב תביעה לחברת הביטוח, ומצאו את עצמם בפני שוקת שבורה עקב תואנות שונות של החברה.

אז בראש ובראשונה, חשוב לזכור כי כל אדם שנפגע בתאונה בה היה מעורב רכב מנועי, זכאי לקבל פיצויים בגין נזקי גוף, וללא קשר לשאלת האשמה. התנאים המצטברים להגשת תביעה הם רק שקרתה תאונה, שנגרמו נזקים גופניים ושלרכב היה ביטוח חובה בתוקף. (במקרה שלא הייתה פוליסת חובה בתוקף, יש לפנות לקרנית).

מדוע נדרש ייצוג משפטי בתאונת דרכים

במקרים מסוימים שירותיו של עורך דין תאונות דרכים נזקי גוף עשויים להידרש גם מול המוסד לביטוח לאומי. מדובר במקרים בהם התאונה התרחשה בהקשר למקום העבודה (כגון נסיעה במסגרת התפקיד, אל מקום העבודה ובחזרה הביתה). כמו כן, מדובר במקרים בהם נגרמה נכות צמיתה המובילה לקבלת זכויות מהמוסד לביטוח לאומי. למרבה הצער, הביטוח הלאומי אינו ממהר להכיר בנפגעים ולאשר אחוזי נכות ואובדן כושר עבודה, מה שמחייב התערבות של עורך דין מיומן כבר מהשלבים הראשונים. יחד עם זאת, בהקשר לתאונות דרכים שאינן קשורות למקום העבודה, שירותיו של עורך דין תאונת דרכים נזקי גוף נדרשים בעיקר עקב הקשיים שמערימות חברות הביטוח.

את הפנייה אל עורך הדין כדאי לעשות מוקדם ככל האפשר ועוד לפני שפונים לחברת הביטוח, על מנת שיסייע לכם להשיג ולאסוף את כלל התיעוד והמסמכים הרלוונטיים, כגון תיעוד של הפגיעות והטיפול הרפואי, תיעוד של התאונה (מקום התאונה, פרטי עדים, שמירת דוחות מהמשטרה וממד"א וכדומה), ותיעוד של כלל ההוצאות כגון טיפולים רפואיים, אובדן ימי עבודה ועוד.

בנוסף, עורך הדין יוכל לספק הערכה כללית ראשונית של פיצויי נזיקין תאונות דרכים, התלויים בחומרת הנזקים הרפואיים והפגיעה הכלכלית, כמו נכות ואובדן כושר עבודה, השתכרותו של הנפגע טרום התאונה, גילו של הנפגע, מספר ימי העבודה שהפסיד, מספר ימי האשפוז, טיפולים שיקומיים שיידרשו בעתיד, כאב וסבל, ועוד. מטבע הדברים, מדובר בפרמטרים המשתנים ממקרה למקרה, אך לכל הפחות יוכל עורך הדין לתת הערכה כללית לפי תרחישים שונים.

כאמור, בעיה מרכזית היא שחברות הביטוח נוטות להתנער מאחריות, או ככל הניתן להקטין את החבות ואת גובה הפיצויים להם זכאי המבוטח. למרבה הצער, הן גם נוטות לנצל טעויות שמבצעים מבוטחים הממלאים בצורה שגויה את טפסי התביעה, מציגים מסמכים רפואיים שאינם מספיק מלאים, או תיעוד חסר של התאונה ונזקיה. על כן, ישנה חשיבות עליונה לליווי של עורך דין, שלצד איסוף ומילוי נכון של מסמכים וטפסים, ימנע טעויות מהותיות ויסייע בהתגברות על הקשיים הבירוקרטים שמעמידות החברות.

הליווי והייצוג המשפטי במהלך תביעת נזקי גוף בתאונת דרכים, יוצרים הבדל משמעותי בהתייחסות של חברת הביטוח, הן מבחינת "מריחת הזמן" והניסיון להתיש את המבוטח, והן מבחינת גובה הפיצויים שתהיה מוכנה לשלם. אכן, עמידתו הנחרצת של עורך הדין מול החברה נדרשת לכל אורך הדיונים, במהלכם היא עשויה לחתור לפיצויים המושגים דרך משא ומתן.

יחד עם זאת, לעיתים אין מנוס מהגשת תביעה לבית המשפט, ולמעשה עורך הדין לוקח זאת בחשבון כבר מתחילת הדרך. לכן הוא פועל כבר למן ההתחלה לאיסוף כלל הראיות ולגיבוש האסטרטגיה הנכונה לתיק, כך שיוביל לקביעת הפיצויים הגבוהים ביותר המגיעים ללקוח. הפיצויים יכולים להגיע למאות אלפים ואף למיליוני שקלים, ומשתנים כאמור לגופו של מקרה.

ובשורה התחתונה, עורך דין בעל ניסיון רב ומשמעותי בתביעות נזיקין, ובליטיגציה אזרחית בכלל, עשוי להוות גורם מכריע בסכומים הנפסקים בסופו של יום לטובת מרשו.

לקבלת מידע נוסף, ליווי וייצוג בתאונות דרכים, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו בטלפון 04-8289090.

יצירת קשר

דילוג לתוכן